Region Ankara

Region Ankara

Ankara – miasto w środkowej Turcji, będące jej stolicą od 1923 roku. Jest drugim co do wielkości miastem w Turcji, po Stambule. Miasto wznosi się 938 m n.p.m.i zamieszkuje je 3 848 440 mieszkańców (2010).

Ankara jest położona w Centralnej Anatolii, jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Jest siedzibą rządu tureckiego oraz wszystkich międzynarodowych ambasad. W przeszłości miasto było znane z hodowli kóz angora, kotów angora oraz białych królików angora, gruszek, miodu i winogron.

Ankara jest położona nad rzeką Enguri, która jest dopływem rzeki Sakarya. Miasto jest położone w najsuchszym miejscu w Turcji i jest otoczona przez jałowe stepy. W okolicach Ankary znajdują się liczne stanowiska archeologiczne hetyckie, frygijskie, greckie, rzymskie, bizantyjskie oraz okresu otomańskiego.

6 komentarzy na “Region Ankara

  1. Piękna jest Ankara!! Wspaniałe miejsce na urlop, aby moc coś pozwiedzać i zarówno odpocząć.
    Będąc w Ankarze warto zobaczyć wiele ciekawych miejsc m.in: Muzeum Starożytnych Cywilizacji, cytadela bizantyjska,ruiny rzymskich łaźni, meczety seldżuckie i osmańskie (XIII-XVII w.)

  2. Ankara to bardzo piękny region Turcji, wiele tam zabytków i wspaniałych budowli architektonicznych. Byłem tam zeszłego roku w sierpniu, pogoda była rewelacyjna, troche wypoczęłem na plaży jak i zwiedizłem troche okolic! polecam!!

  3. Ankara to cudowne miejsce tak jak i cała Turcja. Byłam tam w tym roku w lutym. Może nie było najcieplej ale napewno dużo cieplej niż u nas w Polsce o tej porze roku. Turcja to marzenie które się spełniło. Mam nadzieję że jeszcze tam wrócę.

  4. Ankara jest wspaniałym miastem jeśli chodzi o zabytki. Byłam we wrześniu z mężem w Turcji na dwutygodniowych wczasach i wykupiliśmy sobie od tubylców tanią wycieczkę właśnie do Ankary, stolicy Turcji. Chcieliśmy oprócz codziennego leżakowania na plaży troszkę też pozwiedzać.Zwiedziliśmy tu bardzo ciekawe miejsca. Świątynie Augusta ,ruiny rzymskich łaźni,kolumna Juliana z III w, cytadele bizantyjską, kryty bazar z XV w., w którym znajduje się obecnie muzeum, a także cudowny Meczet Kocatepe (pięknie wygląda nocą) i Mauzoleum Ataturka. Poznaliśmy taką prawdziwą starożytną cześć Turcji.

  5. Wybrałam się wspólnie z narzeczonym na wakacje do Turcji a dokładnie do stolicy Turcji- Ankary. Wybraliśmy się tam końcem czerwca. Ankara przywitała nas wspaniałą pogodą, słoneczko świeciło do późnego wieczora, temperatura w cieniu wynosiła ponad 25 stopni w cieniu.Ankara przywitała mnie przepiękną, sierpniową pogodą: prawie 25 stopni w cieniu. Stolica jest typowo turecka: stare budownictwo, małe ceglane domki.Oprócz leniuchowania na plaży warto zwiedzić w Ankarze kilka ciekawych zabytków, m.in. Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, Mauzoleum oraz Muzeum Atatürka,Świątynia bogini Romy i cesarza oraz Cytadelę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.